Co to jest woda alkaliczna?
Woda alkaliczna to woda zasadowa, to znaczy, że charakteryzuje się wyższym poziomem pH (potencjału wodoru) w stosunku do innych wód. Wskaźnik pH zwykłej wody wynosi około 7,5, więc jest ona roztworem neutralnym. Wszystko to, co będzie miało pH niższe niż 7,5, będzie odznaczało się odczynem kwaśnym, natomiast to, co powyżej – zasadowy (alkaliczny). Woda alkaliczna jest produktem spożywczym, nie medycznym, jednak jest przedmiotem badań środowisk lekarskich w Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy Japonii.
Popularnie wodę alkaliczną zwie się również „żywą wodą” ze względu na jej prozdrowotne właściwości. Jedną z przesłanek, aby określać ten rodzaj wody „żywą” były badania prowadzone wśród plemion mieszkających w Himalajach, których najstarsi członkowie dożywali nawet 140 lat. Jednym z czynników, który to warunkował, miał być rodzaj wody przez nich spożywany – była to, oczywiście, woda o odczynie zasadowym.
Jak woda alkaliczna wpływa na nasze zdrowie?
Według zwolenników spożywania wody alkalicznej i przeprowadzonych przez nich badań woda ta dzięki swojego zasadowemu odczynowi korzystnie wpływa na wiele dolegliwości i schorzeń. Ich zdaniem problemy zdrowotne, z którymi się zmagamy przede wszystkim wynikają z naszej diety, ściślej z dużej ilości spożywanych pokarmów o kwaśnym wskaźniku pH takimi jak czerwone mięso, żółty se lub białe pieczywo. To w efekcie skutkuje zakwaszeniem organizmu, które z kolei przyczynia się do powstania i pogłębienia wielu dolegliwości.
Woda o odczynie zasadowym miałaby neutralizować kwaśny odczyn w naszym organizmie, a co za tym idzie minimalizować ryzyko wystąpienia takich chorób jak otyłość, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy osteoporoza. Skład wody alkalicznej jest podobny do płynów ustrojowych w ciele człowieka. Dlatego też przypisuje się jej właściwości, które uważane są za prozdrowotne: świetnie nawadnia organizm i minimalizuje objawy zakwaszenia, oczyszcza ciało człowieka z toksyn i chroni przed wolnymi rodnikami, więc pozytywnie wpływa na stan naszej skóry.
Korzyści z picia wody alkalicznej
Woda alkaliczna nie jestem lekiem, nie może więc zastąpić profesjonalnej terapii farmakologicznej, ale może korzystnie wpływać:
- regulację ciśnienia krwi,
- obniżenie poziomu glukozy i cholesterolu,
- zwiększenie wchłanialności składników odżywczych,
- pracę układu krążenia i serca,
- pracę jelit,
- zmęczenie i ból głowy,
- leczenie osteoporozy,
- proces odchudzania,
- układ odpornościowy.
Czy każdy może pić wodę alkaliczną?
W związku z tym, że woda alkaliczna nie ma leczniczego charakteru, nie ma też przeciwwskazań dotyczących jej spożywania. Warto jednak pamiętać o tym, że picie bardzo dużych ilości takiej wody nie posłuży pracy nerek, tej wody nie należy również podawać dzieciom poniżej trzeciego roku życia i osobom starszym oraz chorym na bezkwasowość. Należy również wiedzieć, że woda alkaliczna neutralizuje kwas żołądkowy, więc lepiej nie spożywać jej bezpośrednio przed posiłkiem i zaraz po nim.
Jaka woda alkaliczna?
Woda alkaliczna stosunkowo rzadko występuje w naturze. Najczęściej spotyka się wody o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. W sklepach można znaleźć specjalne dzbanki i filtry lub urządzenia zwane jonizatorami, które zapewnią wodę zasadową. Ich cena może okazać się jednak zawrotna. Można również przygotować taką wodę samodzielnie. Najlepiej jednak korzystać ze źródeł naturalnych – wód butelkowanych, których skład jest dokładnie przebadany i przedstawiony na etykiecie. Wybierając wodę do codziennego użycia, warto przyjrzeć się dokładniej opisom producenta i zaopatrzyć się w taką o wyższym pH.
Woda o odczynie zasadowym może być dobrym sposobem na odzyskanie optymalnej gospodarki kwasowo-zasadowej w naszym organizmie i na poprawę naszego samopoczucia!
Spis treści