Woda jest najważniejszym elementem życia każdego człowieka. Kupując wodę mineralną ze sklepu, często kierujemy się jedynie ceną, a to błąd. Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, co zawarte jest w składzie wody do picia, należy wybierać rozsądnie i cieszyć się zdrowiem na dłużej.
Woda źródlana czy mineralna?
Tak naprawdę istnieje kilka rodzajów wód, należą do nich między innymi: wody mineralne, wody źródlane, wody stołowe i wody lecznicze. Jeżeli chodzi o wody źródlane, to wydobywane są z tych płytszych warstw znajdujących się pod ziemią, a także z czystych form źródeł. Zalicza się do nich między innymi woda zmineralizowana wysoko oraz średnio. Zawartość składników mineralnych na 1 litr zawiera mniej niż 1000 mg.
Jeżeli chodzi o wody mineralne, to wydobywane są z odwiertów głębinowych. W jednym litrze muszą zawierać się co najmniej 1000 mg składników mineralnych. Wody mineralne mają niezmienny skład chemiczny i mogą być wysoko zmineralizowane i średnio zmineralizowane.
Woda gazowana czy niegazowana?
Wiele osób zastanawia się także, czy zdrowsza jest woda niegazowana, czy gazowana. Czy ma to jakieś znaczenie na nasze zdrowie?
Faktem jest to, że woda gazowana szybciej gasi pragnienie i przez niektóre osoby uważana jest za lepszą w smaku. Woda gazowana szybciej wypełnia nasze żołądek, co nie zawsze świadczy o tym, że wypiliśmy odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Woda gazowana nie powinna być podawana osobom starszym oraz dzieciom, ponieważ może podrażniać ich żołądki.
Jeżeli osoba nie potrafi przemóc się do picia wody niegazowanej, to warto zacząć właśnie od tej gazowanej, aby małymi krokami przyzwyczajać się do picia wody w ogóle.
Skład wody mineralnej
Co tak naprawdę wchodzi w skład wody mineralnej? Skład wody mineralnej jest dosyć rozbudowany, a wchodzą w niego:
– wapń — wapń jest jednym z głównych budulców kości i zębów. Dzięki odpowiedniej ilości tego składnika można pozbyć się skurczów mięśni oraz serca, jest dedykowany osobom z osteoporozą oraz pomaga w przypadku zatruć. Wapń pozwala szybciej przyswoić się witaminie B12.
– sód — pozwala na utrzymanie równowagi elektrolitowej w organizmie. Dzięki niemu jesteśmy chronieni przed odwodnieniem. Bierze także uczestnictwo podczas transportu aminokwasów oraz glukozy. Prawidłowa ilość sodu w organizmie każdego dnia powinna wahać się od 1200 do 1500 mg.
– magnez — jest odpowiedzialny za układ nerwowy, koncentrację i zapamiętywanie oraz za odpowiednie funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Jest ważny dla pracy mięśni. Niedobory magnezu mogą objawiać się bólami mięśni oraz ich skurczami.
– potas — potas ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego serca oraz mięśni. Również tak jak sód pomaga kontrolować ilość wody w organizmie każdego człowieka.
– wodorowęglany — ten składnik wpływa bardzo korzystnie na poprawę naszego nastroju i samopoczucia. Łagodzi także objawy bólu głowy po wcześniejszym dniu z alkoholem. Woda mineralna powinna zawierać tego składnika od 1000 do 2000 mg na litr.
Każdy człowiek powinien pić w ciągu dnia od 1,5 do 2 l wody dziennie. Jeżeli nie wiemy, czy wypiliśmy odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, to dobrym wyznacznikiem jest kolor naszego moczu. Powinien być przezroczysty, bezwonny i jak najmniej żółty. Im bardziej żółty mocz, tym mniej wody dostarczyliśmy organizmowi. Wodę można pić zamiennie z herbatami ziołowymi. Aby podkręcić smak wody niegazowanej albo gazowanej, można do niej wrzucić kilka plastrów ulubionego warzywa albo owocu lub dodać kilka łyżek miodu.
Teraz wiemy, co oznaczają poszczególne symbole i nazwy na wodach mineralnych, dlatego wybierajmy świadomie.