Nasze ciało bez wody
Nasze ciało w większości składa się z wody. Choć ta fraza często jest powtarzana i często słyszana to właściwie niewielu zdaje sobie sprawę z tego, co to właściwie znaczy i jakie konsekwencje są związane z odwodnieniem organizmu.
7 najbardziej pożądanych profesji, czyli podstawowe funkcje wody w naszym organizmie
Budowlaniec ‒ woda jest podstawowym składnikiem budulcowym naszych organów. Nasza wątroba składa się z wody aż w 86%, nerki i krew w 83%, mózg i mięśnie mają w sobie 75% życiodajnej cieczy, wreszcie nawet kości w niespełna jednej czwartej składają się z wody.
Kierowca autobusu ‒ niczym kierowca autobusu woda „rozwozi” rozmaite związki po naszym organizmie: składniki odżywcze do narządów i komórek, tlen z płuc do tkanek, produkty przemiany materii do nerek, a stamtąd już wiemy gdzie…
Pani sprzątająca ‒ woda codziennie i wytrwale sprząta nasz organizm, wypłukuje z niego toksyny i szkodliwe substancje, pomaga prawidłowo funkcjonować nerkom i układowi moczowemu.
Monter klimatyzacji ‒ woda rozprowadza ciepło po naszym organizmie i pomaga utrzymać określoną temperaturę ciała zależenie od panującej akurat pogody.
Konserwator ‒ woda zapewnia prawidłowe trawienie, ułatwia formowanie kęsów pożywienia, połykanie pokarmów i wreszcie przesuwanie się treści przez przewód pokarmowy.
Ochroniarz ‒ woda chroni, nawilża i zabezpiecza nasze narządy. Chroni gałki oczne, mózg, rdzeń kręgowy, a nawet płód w trakcie ciąży.
Kierujący ruchem ‒ woda wypełnia przestrzenie stawowe, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie stawów oraz te w jamie brzusznej, co zapewnia ruch narządów wewnętrznych.
Przecież piję dużo wody…
Tak, jasne. Większości z nas wydaje się, że pijemy odpowiednią ilość wody, bo przecież oprócz tych dwóch szklanek wody, to wypijamy kawę i herbatę, jakiś słodki napój, no i zjedliśmy zupę, czy to się nie liczy? No właściwie to nie do końca. Oprócz wspomnianych szklanek wody i wody znajdującej się w jedzeniu, to okazuje się, że wcale tak dużo wody nie wypijamy. Warto wiedzieć, że kawa i herbata, choć mogą gasić pragnienie, to w zasadzie działają odwrotnie, bo moczopędnie. A każda z wyżej wymienionych „profesji” wody jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Łagodne odwodnienie, takie, którego oznaki łatwo zignorować, objawia się:
- pragnieniem,
- zmniejszeniem ilości oddawanego moczu i zmienieniem jego barwy na ciemniejszą,
- suchością ust, jamy ustnej,
- uczuciem zmęczenia,
- suchością gałek ocznych.
Jeśli jednak nie dostarczymy odpowiedniej ilości wody na tym etapie, organizm może dawać nam sygnały w postaci:
- gorączki,
- przyspieszonego tętna,
- zmniejszonej potliwości,
- osłabienia napięcia skóry i mięśni gałek ocznych.
W skrajnych przypadkach może dojść do drgawek, utraty przytomności i drgawek.
Co więcej nawet lekkie ale stałe odwodnienie może mieć związek z wieloma chorobami i przypadłościami takimi jak: kamica moczowa, zapalenie układu moczowego, hiperglikemia, kwasica moczanowa, a nawet wypadanie płatka zastawki dwudzielnej. Odwodnienie może także być powiązane z występowaniem: zaparć, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zakrzepicy żylnej, chorób zębów czy jaskry.
Warto też mieć świadomość tego, że objawy odwodnienia znikną szybko, skutki natomiast (takie jak wymienione schorzenia) pozostaną na dłużej. I choć woda nie uleczy nas z wszelkich przypadłości, to jej brak może być dla nas dotkliwie odczuwalny. Powszechnie znana fraza, że czysta woda zdrowia doda, choć banalna, okazuje się w stu procentach prawdą ‒ prawidłowe nawodnienie organizmu jest gwarancją jego sprawnego funkcjonowania.