Pod lupą – o co chodzi z wodą źródlaną?
W ogólnym rozumieniu woda źródlana to nic innego jak woda wypływająca z naturalnego źródła. Terminologia hydrogeologiczna opisuje tę wodę jako naturalny, samoczynny, skoncentrowany wypływ wody podziemnej na powierzchni terenu. To rodzaj wody, który najczęściej spożywamy, świetnie sprawdza się wykorzystywany do wielu celów domowych. Ujęcia wody źródlanej mogą służyć do zasilania wodociągów, ale zwykle wydajność samych źródeł jest niska, dlatego stosuje się odwierty do warstw wodonośnych. Dzięki temu docieramy do dużych mas wody i to właśnie stamtąd trafia ona do butelek i dystrybutorów.
Czym jest woda źródlana?
Woda źródlana to woda pozyskiwana w wyżej opisany sposób. Jej niezaprzeczalną wartością jest to,
jest czysta. W związku z tym, że „ukrywa” się pod ziemią, jest izolowana od czynników zewnętrznych, nie ma kontaktu z zanieczyszczeniami i organizmami szkodliwymi dla zdrowia.
Kolejną cechą typową dla wody źródlanej jest jej niska mineralizacja. I tutaj wielu z nas może zapalić się czerwona lampka – skoro tak, to pewnie nie opłaca się jej pić. Nic bardziej mylnego. Sama woda, jako jałowa ciecz ma smak całkiem neutralny, to rozpuszczone w niej składniki mineralne nadają jej określony smak (wystarczy przyjrzeć się bliżej wodom leczniczym). Niska mineralizacja wody oznacza, że woda ta świetnie nadaje się jako baza do innych napojów, bo umożliwia rozpuszczanie substancji odżywczych dodawanych do niej składników. Warto w zaciszu domowym wykonać test i przygotować sobie te same napoje na bazie wody z kranu i niskozmineralizowanej wody źródlanej. Efekt może okazać się zaskakujący.
Dla kogo woda źródlana?
Czy zatem woda źródlana jest odpowiednia jedynie do przygotowywania napojów i innych potraw? Odpowiedź na to pytanie jest przecząca.
Z racji niskiego poziomu mineralizacji woda źródlana nie tylko pozwoli rozwinąć się smakom naparów i dań, ale również będzie odpowiednia do picia dla osób, które powinny spożywać napoje o neutralnym charakterze. Do tej grupy należą:
- dzieci i niemowlęta,
- kobiety w ciąży,
- seniorzy,
- osoby zmagające się z nadciśnieniem oraz chorobami nerek.
Co więcej obojętny charakter wody źródlanej sprawia, że jest ona uniwersalna i może ją pić każdy w dowolnych ilościach. Nie ma potrzeby zastanawiania się nad tym, czy jest da nas odpowiednia, więc bez obaw można ją serwować w sytuacjach, gdy nie wiemy, jaki jest stan zdrowia osób, które będą ją piły (np. w miejscu pracy).
Woda źródlana dla każdego
Chociaż woda źródlana jest napojem neutralnym, to wcale nie oznacza jest gorsza od wody mineralnej. Dostępne na rynku wody źródlane mają mineralizację w wysokości od 150 do 500 mg/l, a konkretną informacje na temat znajdziemy na odwrocie butelki. Nie da się określić, jaka woda będzie akurat dla nas najodpowiedniejsza, ponieważ wszystko zależy od naszego organizmu. Sami musimy o tym zdecydować. Jeśli nie jesteśmy jednak przekonani co do konkretnego rodzaju wody, warto sięgnąć po wodę źródlaną – nie wpłynie na nasz organizm z racji swojej neutralności i jest uniwersalna, każdy może ją pić bez obaw.
Spis treści